23 Aralık 2007 Pazar

Pars Narko Terör - 1. Bölüm

Daha Fazlası İçin >>>

Kandil'e yine BOMBA - Pars Narko Terör

Türk uçakları, devriye gezdikleri Kandil Dağı'na bugün 3. operasyonu düzenledi...
Türk uçakları, bugün öğle saatlerinde devriye gezdikleri Kandil Dağı çevresini tekrar bombaladı...

Irak'ın kuzeyindeki peşmergelerin bağlı olduğu bakanlığın sözcüsü Cebbar Yaver, Türk uçaklarının bugün de Kandil Dağı çevresini bombaladığını açıkladı.

Yaver, öğle saatlerinde Kandil Dağı çevresinde keşif uçakları görüldükten sonra TSİ 14.00 sularında Laruh Dağı Şavşanka bölgesinin savaş uçakları tarafından bombalandığını belirtti.

Sözcü, bombalanan bölgeyle ilgili henüz ayrıntılı bilgi alamadıklarını
kaydetti.

Daha Fazlası İçin >>>

Çıldırtan TERÖR Filmi - Pars Narko Terör

Devlet, PKK'ya karşı bir film yaptırmak istedi. Öyle müdahaleler yapıldı ki... Film gösterime girmedi.
Terör örgütü PKK'yla mücadele kapsamında, 1998'de bir araya gelen devletin güvenlik ve istihbarat birimlerinin bir belgesel film hazırlattığı ortaya çıktı.

2000'de 102 bin dolara tamamlanan "Terör Çıkmazı" adlı filmin, terör ortamı ortadan kalktığı gerekçesiyle gösterime girmediği anlaşıldı.

Mesut Yılmaz hükümetinin gensoruyla düşürüldüğü, yeni hükümet arayışlarının olduğu bir dönem... Terörist Abdullah Öcalan Roma'da... Böyle bir ortamda devletin ilgili kurumlarından temsilciler bir araya geldi.
27 Kasım 1998'de temsilcilerden oluşturulan bir kurul, PKK'ya karşı bir eylem planı hazırlar. Plana göre, Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK'nın özellikle Avrupa'da muhatap bulma ve siyasal kimlik kazanma uğraşına karşılık kanlı bir örgüt olduğu anlatılacaktı.

Bu amaçla içinde PKK terörünün de yer alacağı, dünyadaki terör olaylarını konu olan belgesel bir film yapılmasına karar verildi. Belgesel için devletin bütün olanakları seferber edilecek, ama film bağımsız bir kanaldan hazırlanacaktı.

Yönetmen bulma

Öcalan'ın yakalanmasıyla ilgili süreci dikkate alan bu kurul, filmin en kısa zamanda bitirilmesini planladı, ancak, yönetmenin kim olacağına bir türlü karar veremedi. Önce TRT'den ayrılmış Mukadder Kızılca'nın adı ortaya atıldı. Güvenlik soruşturması gündeme geldi, ancak, 'Sınav yapmıyoruz, işi teslim edip gidecek' denilerek itiraz edildi.

Ardından, oybirliği ile Kızılca'nın filmi yapmasına karar verildi. Kızılca ile ön görüşme yapıldı ve konu 3 Haziran 1999 tarihli toplantıda gündeme alındı. 7 Temmuz 1999'da da Kızılca ile protokol yapıldı.

Protokol hükümleri çerçevesinde, filmin bedelinin üçte biri tutarında olan 34 bin dolar 13 Temmuz 1999'da yönetmene ödendi ve yönetmenden filmi üç ayda bitirmesi için teminat alındı.

Prof. Öke yazdı
Filmin ön metnini Prof. Dr. Mim Kemal Öke kaleme aldı. Filmin konusunun da kurul tarafından oluşturulmasına karar verildi. Ancak, bir araya gelen alt komite üyeleri, her toplantıda 30 dakikalık belgeselin 9 sayfalık ön metni üzerinde oynayınca metin 33 sayfaya çıktı.

Senaryoya esas teşkil edecek olan ön metin hakkındaki kurul üyelerinin görüşleri film yapımcısına bildirildi. Bu arada üyeler zaman kaybının önlenebilmesi için artık müdahalelere son verilmesinin isabetli olacağı konusunda uyarıldı.

Senaryoya ekleme
Üç ay geçmiş kurul kendini filme iyice kaptırmıştı. Kızılca'dan alınan film metnine, kurul üyelerinden alınan görüşler doğrultusunda yeni unsurlar eklendi. Terörizmin tarihi gelişimi, Med TV, Asala terörü, terörizm-uyuşturucu bağlantısı gibi bazı konulara daha ayrıntılı yer verildi. Yapımcıya metinden çıkartılması telkin edilen hususlardan bir kısmının muhafaza edildiği görülünce, metinde, bazıları aşağıda yer alan değişikliklerin yapılması istendi:


- Sayfa 5: "Kürt gruplar..." ifadesinin çıkarılması, cümlenin "PKK" şeklinde başlaması,
- Sayfa 6: "1990'larda ise terörün boyutu değişmiş 'etnik milliyetçilik' öne çıkmıştır..." ile başlayan ve "PKK, özde ırkçı bir mücadeleyi temel almıştır" ile biten paragrafın metinden tamamen çıkarılması,
- Sayfa 11: "PKK ayrılıkçı terörü" yerine "PKK bölücü terörü" ifadesinin kullanılması ve metinde yer alan tüm "ayrılıkçı" ibarelerinin "bölücü" olarak değiştirilmesi,
- Sayfa 14: "PKK, ETA ve IRA gibi..." ile başlayan paragrafın metinden tamamen çıkarılması.

Hani bayrağımız!

Yönetmen bir ayda filmin kaba montajını tamamladı. Ancak, kurul üyeleri senaryo çalışmalarında gösterdiği titizliği kaba montajda da gösterdi. Kurul, filme yeni sahneler ekledi, bazı sahneleri çıkarıp, defalarca müdahale etti ve görüşmelerde şu diyaloglar geçti:

- Ne bu!
- Hani içinde dalgalanan bayrağımız?
- Anıtkabir'i de koy.
- İsrail yapımı gibi kardeşim, bizimkini biraz daha vurgula.
- Bunu koymuşsun ama bu büyükelçimize Paris'te sıkıntı yaratır.
- Bizi fazla işlemişsin kısalt.

Bizimki az olmuş uzat!

Bir ay sonra. Yönetmen kurul üyelerinin istediği her şeyi harfi harfine not almış, eklemiş, kısaltmış, düzeltmelerini yapmış bir şekilde üyelerin karşısına çıkar. Filmin kaba montajını yeniden sunar:

- Bizimki az olmuş uzat!
- İsrail'i çıkart, Filistin ile işler iyi gidiyor.
- Mısır'daki patlamayı katma. Yakında toplantı var.
- Bayrağı Anıtkabir ile birlikte göster.
- Eski Başbakan'ın konuşmasını çıkar, yenisini koy.

Bayrağı öne al
Bir ay sonra... Yönetmen istenen düzeltmeleri yaparak yeniden kurulun karşısına çıkar.

- Bayrak, neden Anıtkabir'in arkasında görünüyor?
- Efendim siz geçen sefer öyle dediniz ya.
- Sen öne al
- Peki.
- Hani, Tel Aviv'deki alışveriş merkezine düzenlenen patlama?
- Efendim, geçen sefer sizin yerinize katılan kişi çıkartmamı istedi.
- Sen koy onu yeniden.

Bir ay sonra yönetmen, istenen değişiklikleri yaparak, yeniden kurulun karşısına çıkar.

- Oğlum bu ne?
- Ne, ne efendim?
- Evladım, askerler hep tören kıyafetleriyle pırıl pırıl... Çarpışan asker böyle mi olur? Sen hiç savaş filmi seyretmedin mi?
- Bu bayrak da böyle önde dalgalanmıyor. Sen onu yine arkaya koy!

Rafa kaldırıldı

Yönetmen filmi zamanında bitiremedi. Kurul üyeleri yaptıkları müdahaleler nedeniyle filmin zamanında bitirilemediğini tutanaklara geçti ve teminatı kaldırıldı. Bu arada, filmin prodüksiyonunu üstlenmesi için bir vakıfa başvuruldu, ancak, vakıf yöneticileri filmi izlediklerini, bazı çekinceleri bulunduğunu bildirerek bu teklifi kabul etmedi.

Daha Fazlası İçin >>>

Sınırın ötesine ikinci operasyon - Pars Narko Terör

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Irak’ın kuzey kesiminde, bugün öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedefler, Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulmuştur. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Ayrıca, aynı hedefler 16.55-17.10 saatleri arasında da sınıra yakın bölgelerde konuşlu kara ateş destek vasıtalarımız tarafından etkili olarak ateş altına alınmıştır” denildi.

Açıklamada, 16 Aralık tarihinde gerçekleştirilen operasyonunun ardından yapılan bazı yorumlara tepki gösterilerek şöyle denildi: “16 Aralık 2007 tarihinde Irak’ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesinde gerçekleştirilen harekat, kamuoyunda çok olumlu ve başarılı bulunmasına rağmen; art niyetli bazı çevrelerde harekatı ve sonuçlarını küçümseyen yorumlara rastlanmıştır. Milletçe teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkilemeye yönelik bu yaklaşım, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ibretle ve esefle karşılanmaktadır.”

Kürt Yönetimi: Yerleşim yerleri zarar görmedi

Genelkurmay’ın açıklamasında, operasyonlarda yüzlerce teröristin etkisiz hale getirlidiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu operasyonların tespit edilen sonuçları, önümüzdeki hafta içinde görüntülü olarak Türk ve dünya kamuoyuna yansıtılacaktır. Vurulan mağara ve sığınaklardaki terörist sayısı tam bilinmediğinden, tesirsiz hale getirilen teröristlerin sayısını kesin olarak tespit etmek de mümkün olamamaktadır. Ancak, çeşitli kaynaklara dayanarak yapılan istihbarata göre, yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği de bir gerçektir.

Daha Fazlası İçin >>>

Teröriste Asker Şefkati - Pars Narko Terör

Şırnak'ta çıkan çatışmada yaralı teröristlere asker böyle el uzatıyor...
Burası Şırnak'taki Kato Dağı... 5 sene önce yani 2002 yılı... Görüntülerden de açıkça anlaşılacağı gibi burası terörle mücadelenin en zor yürüdüğü alanlardan biri...


Havadan kobralar, karadan da özel timler terörist peşinde. Takip çok geçmeden sonuca ulaşıyor bu noktadan sonra da askerin kamerası devreye giriyor. Teröristlerden bir bölümü öldürülüyor, bir bölümü ise yaralı...

Komandolar daha bir kaç dakika öncesine kadar kendilerine kurşun yağdıran teröristleri kurtarabilmek için olağanüstü bir çaba harcıyor...

Daha Fazlası İçin >>>

Sınırdan Son Görüntüler - Pars Narko Terör


Daha Fazlası İçin >>>

Pars Narko - Kandil'den SON fotoğraflar
Daha Fazlası İçin >>>

Narko Terör - Barzani ucuz kurtuldu

Mesud Barzani TSK'nın ikinci operasyonundan kıl payı kurtuldu
İNTERNETHABER/ Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani, TSK uçakları tarafından Kandil bölgesinde bombalanan köylülerin durumunu yerinde görmek amacıyla bölgede incelemelerde bulundu.

Barzani'in incelemelerinin bir kaç saat ardından TSK'ya ait F16'lar Kandil'de bulunan PKK kamplarını ikinci kez bombaladı.

Daha Fazlası İçin >>>

Pars Narkoterör - PKK'YA İKİNCİ DARBE

Genelkurmay Başkanlığı, PKK hedeflerinin bugün yine vurulduğunu açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzey kesiminde, bugün öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedeflerin Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

''Irak'ın kuzey kesiminde, bugün öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedefler, Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulmuştur. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Ayrıca, aynı hedefler 16.55-17.10 saatleri arasında da sınıra yakın bölgelerde konuşlu kara ateş destek vasıtalarımız tarafından etkili olarak ateş altına alınmıştır.

16 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesinde gerçekleştirilen harekat, kamuoyunda çok olumlu ve başarılı bulunmasına rağmen; art niyetli bazı çevrelerde harekatı ve sonuçlarını küçümseyen yorumlara rastlanmıştır. Milletçe teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkilemeye yönelik bu yaklaşım, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ibretle ve esefle karşılanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapmış olduğu operasyonların tespit edilen sonuçları, önümüzdeki hafta içinde görüntülü olarak Türk ve dünya kamuoyuna yansıtılacaktır.

Vurulan mağara ve sığınaklardaki terörist sayısı tam bilinmediğinden, tesirsiz hale getirilen teröristlerin sayısını kesin olarak tespit etmek de mümkün olamamaktadır. Ancak, çeşitli kaynaklara dayanarak yapılan istihbarata göre, yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği de bir gerçektir.

Operasyonların örgüt üzerinde ne kadar etkili olduğu, önümüzdeki günlerde daha iyi anlaşılacaktır. Bu kapsamda, benzer operasyonlar yurt içi ve sınır ötesinde, arazi ve iklime bağlı kalmaksızın her hal ve şartta devam edecektir. PKK terör örgütü, Irak'ın kuzeyinin artık güvenli bir bölge olmadığını yaşayarak öğrenecek ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti karşısında başarı şansının kalmadığını bir kez daha anlayacaktır.''

Daha Fazlası İçin >>>

TSK Hedeflerini Tutturdu

TSK'nın Irak'ın kuzeyine yaptığı operasyon bölgesel yönetim tarafından doğrulandı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) bugün Irak'ın kuzey kesiminde PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait bazı hedeflerin savaş uçakları tarafından vurulduğunu açıklamasının ardından, bölgesel yönetimin bir yetkilisi TSK'nın vurduğu yerleri açıkladı.

Peşmergelerin bağlı olduğu bakanlığın sözcüsü Cebbar Yaver, bombalanan yerlerin Türkiye'nin kuzey Irak sınırında bulunan Amed bölgesinin Nerve ve Rekan bölgeleri olduğunu söyledi.

Yaver, TSK'nın bombaladığı yerlerdeki yerleşim birimlerinin zarar görmediğini kaydetti.

Daha Fazlası İçin >>>