19 Aralık 2007 Çarşamba

Pars NarkoTerör :PKK’ya ağır kayıplar verdirildi

Genelkurmay Başkanlığı, Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik operasyonlarda PKK’ya ağır kayıplar verdirildiğini açıkladı. Türk askerlerinin Kuzey Irak’a karadan operasyon düzenlediğine ilişkin haberler doğrulandı
ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, sınırı geçmeye çalışan PKK’lı gruba yönelik küçük çaplı kara harekatında, teröristlere ağır darbe vurulduğu bildirildi.

16 Aralık’ta, Irak’ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine yapılan hava harekatıyla ilgili olarak yapılan açıklamada hava harekatının sonuçları hakkında değerlendirmelerin sürdüğü belirtildi.

Bu aşamada ne kadar teröristin sayısal olarak etkisiz hale getirildiğinin ifade edilmesinin mümkün olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

“Hava harekatıyla PKK’lıların barındığı bir çok tesis vurulduğundan, söz konusu tesislerde bulunan teröristlerden etkisiz hale getirilen miktarlar tam olarak bilinmemektedir. Gerçek olan bir şey, PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiğidir. Operasyon hakkında kesin değerlendirme sonuçları bilahare kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu bakımdan, bilgi ve belgeye dayanmayan, ayrıca Genelkurmay Başkanlığı’nca teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.”

Hava harekatının çok hassas olarak planlandığı ve dikkatle icra edildiği vurgulanan açıklamada, “Harekatta kullanılan hedef listelerine sadece terör örgütünce kullanılan tesisler dahil edilmiş; hiçbir şekilde sivil yerleşim birimleri hedef alınmamıştır. Buna rağmen, harekatı müteakip Irak’ın kuzeyinden kaynaklanan haberlerde “10 köy bombalandı, bir kadın öldü, “Türkler hastaneleri, köprüleri, köyleri tahrip etti”, “Türkiye, tampon bölge yaratıyor” gibi dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir kampanya başlatılmıştır. Bu tür haberler bir paniğin sonucu olup; Irak’ın kuzeyinde ve merkezi Irak hükümetinde etkili olan bazı odakların PKK’ya verdikleri desteğin açık bir göstergesidir” denildi.

Bu tür haberlerin kesinlikle gerçek dışı olduğu vurgulanan Genelkurmay açıklamasında, Meskun köylerin bombalanması halinde bir değil yüzlerce sivilin hayatını kaybedeceğinin aşikar olduğu, Irak’ın kuzeyinde yaşayan halka olan sevgi ve yakınlığını geçmişte göstermiş olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne böyle bir iftira atılması, tamamen PKK terör örgütüne hizmet etme anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Genelkurmay açıklamasında, bir kısım basınının, PKK’ya destek veren kişilerin bu tür asılsız beyanatlarını referans almalarının üzüntü verici olduğu da belirtilerek şöyle denildi:

“Merkezi Irak yönetiminde yer alan bir kişinin “Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneleri, evleri, köprüleri tahrip ettiği” şeklindeki beyanları, bazı odakların Irak Devleti üzerindeki etkilerinin de açık bir göstergesidir. Öte yandan, 17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alınmıştır. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon sonucu, söz konusu gruba ağır bir darbe vurulmuştur. Şemdinli/Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte icra edilen bu operasyonun, bir çok ülkede gündem teşkil etmesi ayrıca manidar bulunmuştur. TBMM bir karar almış ve hükümet bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bir yetki vermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yetkinin aynı zamanda bir sorumluluk olduğunun bilinci içindedir ve bu sorumluluğun gereklerini yerine getirecektir.”

0 yorum: